System WindControl

 

Logowanie do aplikacji WindControl

Jak działa WindControl

System składa się z dwóch elementów – autorskiego urządzenia elektronicznego (kontrolera) opracowanego w naszej firmie oraz z oprogramowania klienckiego i serwerowego. Rozwiązania konstrukcyjne jakie zostały zastosowanie w naszym kontrolerze pozwalają na podłączenie go do dowolnego typu elektrowni wiatrowej. Dane z komputera elektrowni pobierane są przez kontroler i wysyłane na nasz serwer. Transmisja danych odbywa się poprzez sieć GSM 2G lub 3G Oprócz wysyłania danych z elektrowni na serwer są one zapisywane w pamięci kontrolera w postaci tak zwanego loga. Jest to przydatne w przypadku np. awarii elektrowni żeby sprawdzić jakie były ostatnie błędy sygnalizowane przez komputer. W przypadku wystąpienia awarii elektrowni np.: brak zasilania , zatrzymanie elektrowni itp. wysyłane są smsy. W zależności od typu elektrowni można dodać własne alarmy które będą sygnalizowane smsami np.: otwarcie drzwi elektrowni, zmiana generatora, wysoka temperatura, awaryjne zatrzymanie turbiny itp.


Bezpieczeństwo


System WindControl wykorzystuje bezpieczny protokół komunikacji SSL oraz system haseł jednorazowych które zmieniają się co 30 sekund w trakcie komunikacji elektrownia – serwer. To rozwiązanie zabezpiecza przed nieuprawnionym dostępem do kontrolera oraz serwera. W przypadku sterowania komputerem elektrowni czyli naciśnięcia klawisza na panelu sterowania w logu zostają zapisane informacje jaki klawisz został naciśnięty, kiedy , kto i z jakiego adresu IP było połączenie z serwerem. Każdy użytkownik systemu dostaje unikatowe dane do logowania (login i hasło).

Dlaczego WindControl

Nasz system oferuje pełny dostęp do komputera elektrowni tak jak by użytkownik stał przed szafą komputera sterującego elektrownią. Monitoring i sterowanie elektrownią odbywa się w czasie rzeczywistym. Opóźnienie między tym co widać na wyświetlaczach elektrowni a tym co mamy ma wirtualnym pulpicie wynosi około 2 sekund. Również podczas sterowania elektrownią czyli naciskaniem poszczególnych klawiszy na panelu sterowania opóźnienie wynosi jedynie 2 - 3 sekundy. Dzięki temu serwis nie musi za każdym razem jechać na turbinę aby zdiagnozować błędy, zmienić nastawy maszyny itp. Zaoszczędza się czas i pieniądze. Dane z komputera elektrowni takie jak produkcja energii , siła wiatru, prędkość wiatru, obroty generatora itp. zapisywane są co 1 minutę do bazy danych na serwerze. Tworzone są statystyki 10 minutowe godzinne, dobowe, dniowe, miesięczne i roczne. Statystyki te można później wykorzystać np.: do prognozowania produkcji.

Przykładowa statystyka z panelu elektrowni (kliknij na obrazek aby powiększyć)
Przykładowa tatystyka tygodnowa


Panel sterowania elektrowni wiatrowej (VESTAS) jaki otrzymujemy na ekranie komputera lub smartfona
Panel sterowania

Testy

Jako firma jesteśmy właścicielami dwóch elektrowni wiatrowych. Vestasa V44 i Windworlda 750. W ramach testów naszego systemu możemy po uprzednim uzgodnieniu warunków udostępnić podgląd oraz możliwość sterowania naszych elektrowni przez zainteresowanych klientów aby można było zobaczyć jak nasz system sprawnie działa. Testy są bezpłatne oraz nie zobowiązujące.

Koszty

Koszty miesięcznego abonamentu ustalane są w zależności od typu elektrowni i jej mocy. Każdy klient traktowany jest indywidualnie. Abonament jest stały nie zależnie od ilości połączeń z naszym serwerem czy też wysłanych smsów alarmowych. Aplikacje na smartfony i windows są bezpłatne.

Po szczegółowe informacje techniczne i wycenę zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.