System prognozowania produkcji

 

Logowanie do systemu prognozowania

Jak działa system
Zasadniczą funkcjonalnością systemu jest możliwość automatycznego bilansowania handlowego energii elektrycznej, bazującego na rzeczywistych, lokalnych danych pogodowych z miejsca wytwarzania energii z OZE. System składa się z dwóch podstawowych komponentów: fizycznego – autorskiego terminala danych T-Data, opracowanego w efekcie przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz oprogramowania – czterech modułów serwera obliczeniowego. Terminal danych T-Data jest autorskim urządzeniem elektronicznym instalowanym w elektrowni. Ma on za zadanie przesyłanie przez łącze internetowe danych o aktualnych warunkach atmosferycznych, jakie panują w danej lokalizacji i parametrów z pracy elektrowni. Informacje te są analizowane przez serwer z zainstalowanym oprogramowaniem obliczeniowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest precyzyjne prognozowanie produkcji energii elektrycznej przy danych warunkach meteorologicznych.

Panel klienta

Opis oprogramowania

1. Moduł prognozowania pogody. Podsystem prognozowania pogody bazuje na algorytmie wykorzystującym wyniki obliczeń z numerycznego modelu prognozy pogody oraz danych z lokalnej stacji pogodowej i danych historycznych. Jest to podsystem prognostyczny, bazujący na modelach numerycznych wielkoskalowych warunków meteorologicznych korygowanych lokalnymi pomiarami.
Dane wejściowe: numeryczna prognoza pogody dla danej lokalizacji, lokalne dane meteorologiczne z terminala T-Data.
Dane wyjściowe: skorygowana prognoza pogody dla danej lokalizacji.

2. Moduł prognozowania produkcji energii elektrycznej. Podsystem prognozowania produkcji energii elektrycznej z OZE ma na celu oszacowanie produkcji w perspektywie krótkoterminowej (tj. do kilkudziesięciu godzin naprzód) na podstawie prognozowanych warunków atmosferycznych przez podsystem prognozowania pogody.
Dane wejściowe: skorygowana prognoza pogody dla danej lokalizacji, aktualne i historyczne dane meteorologiczne z terminala T-Data, krzywa mocy dla danej jednostki oraz jej historyczna produkcja energii.
Dane wyjściowe: prognoza produkcji energii (w zadanym czasie i interwałach, w ramach dopuszczalnych parametrów).

3. Moduł oprogramowania klient-serwer terminala danych T-Data. Moduł implementujący wersję produkcyjną oprogramowania klienckiego dla terminali danych T-Data oraz część serwerową, zapewniającą komunikację pomiędzy poszczególnymi terminalami a serwerem i pozostałymi modułami systemu.

4. Moduł administracyjny elektrowni. Moduł zapewnia wizualny interfejs użytkownika – panel klienta dla właścicieli i operatorów elektrowni. Umożliwia komunikację i zarządzanie systemem poprzez desktop-ową przeglądarkę internetową.

Po szczegółowe informacje techniczne i wycenę zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

 

Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, I Osi Priorytetowej Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.4 Wsparcie MŚP, Poddziałanie 1.4.1 Dotacje bezpośrednie, Typ projektu: Rozwój MŚP, współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tytuł projektu: Stworzenie innowacyjnej platformy do prognozowania i optymalizacji produkcji energii elektrycznej z OZE w celu bilansowania handlowego. Cele projektu: Wzrost konkurencyjności w kraju poprzez prowadzenie na rynek nowego innowacyjnego produktu, powstałego w wyniku wdrożenia rezultatów prac B+R w projekcie, systemu do prognozowania i optymalizacji produkcji energii elektrycznej z OZE w celu bilansowania handlowego.
Planowane efekty:

  • Wdrożenie wyników prac B + R,
  • Wzrost innowacyjności przedsiębiorstwa,
  • Wprowadzenie nowych produktów/usług/technologii,
  • Zyskowność przedsięwzięcia poprzez poprawę wyników firmy,
  • Pozytywny wpływ na rynek pracy (Wzrost zatrudnienia),
  • Wdrożenie systemu TIK w przedsiębiorstwie.

Wartość projektu: 1 888 050,00 PLN.
Wkład Funduszy Europejskich: 997 750,00 PLN.